Vi gillar ung företagsamhet, och vässar alltid priserna lite extra när UF-företag beställer. Däremot helsponsrar vi aldrig – här är rakt på sak vad vi gör och inte gör.
Det gör vi
- Extra vassa priser för UF-företag
- Trycker era egna profilkläder, från ett plagg
- Är leverantör åt er om er affärsidé är att sälja kläder med tryck eller brodyr
- Ger råd om plagg, teknik och upplaga – vi har sett många komma igång
Det gör vi inte
- Helsponsrar UF-företag med gratis produkter
- Skickar gratis varor så att någon kan starta en konkurrerande verksamhet – det får vi faktiskt förfrågningar om, tro det eller ej
Två sorters behov
Kläder till er själva
Tröjor och kepsar med ert UF-företags logotyp, att ha på mässor och när ni säljer. Ofta räcker det med några få plagg – och vi har ingen minsta upplaga.
Se priser för vad trycket kostar.
Kläder ni ska sälja
Är affärsidén att sälja kläder med eget tryck är vi gärna er leverantör. Börja litet, se hur det säljer och tryck upp mer – råden under starta eget klädmärke gäller i högsta grad även för UF.
Ska ni sälja plagg vidare lönar det sig att räkna på upplagan. Vid större antal med samma motiv blir screentryck klart billigast per plagg – se även mängdrabatter.
Hör av er
Behöver ert UF-företag kläder för att marknadsföra er själva, eller en leverantör för de kläder ni tänkt sälja, är ni alltid välkomna att kontakta oss på info@egettryck.se så ser vi vad vi kan göra. Skriv gärna hur många ni är, vad ni tänkt trycka och när ni behöver det.
Mejla info@egettryck.se och berätta om er idé, så återkommer vi med pris.